amzabawki.com

W naszych społeczeństwach, gdzie jak słyszymy, gospodarkę napędza wiedza i karmi informacja, a sukces zależy od edukacji, wiedza przestaje być rękojmią powodzenia, a wykształcenie nie dostarcza gwarantującej sukces wiedzy. Z.Bauman

Perkusja - niezwykły instrument, na jakim można grać wówczas wtedy, gdy spełniamy jeden ważny warunek

Pomimo iż w potocznym podejściu perkusja to jedynie “walenie” w bębny, prawda jest całkowicie inna - to jeden z bardziej skomplikowanych instrumentów, którego opanowanie zajmuje kilkanaście lat. Skąd zatem to bagatelizowanie jego wagi? Na pewno jest to skutek tego, iż wiele osób zna perkusję wyłącznie z jej rozrywkowej wersji, z najzwyczajniejszego zestawu perkusyjnego, który pojawia się w praktycznie każdym teledysku w TV.

gra na perkusji
Napisał: bigdrumthump.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
O jakim warunku tak tajemniczo wspomniano we wstępie? Którą cechę bez wątpliwości trzeba mieć, by w ogóle móc pomyśleć o grze na na tym instrumencie? Dla osób, jakie choć trochę znają się na instrumentach, odpowiedź jest prosta - absolutnie niezbędna jest ponadprzeciętna podzielność uwagi. Dlaczego? Ponieważ gra na perkusji to nie gra na jednym instrumencie, lecz na paru na raz. Doskonale jest to widoczne na przykładzie wszelakich koncertów muzyki popularnej - perkusiści zasiadają przed zestawem, na jaki składa się kilka rodzajów oraz rozmiarów bębnów, a oprócz tego - różnorodne talerze. Opanowanie takiej ilości instrumentów do takiego stopnia, by dało się na nich bez problemów grać, jest niezwykle trudne. Jednak granie na takim nawet dość rozbudowanym zestawie to nic w porównaniu do klasycznej perkusji. Z pewnością mnóstwo osób w tej chwili się dziwi, o co chodzi. Jednak perkusja, w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa, to zestaw zróżnicowanych instrumentów o bardzo bogatej i różnorodnej historii. Zalicza się do niego przykładowo ksylofon, dzwonki, talerze i wiele innych, w sumie parę dziesiątek. To właśnie na tych instrumentach uczone są dzieci w szkołach muzycznych. Z popularnym zestawem w zasadzie najbardziej łączy je to, że do gry na nich stosuje się pałki, o wiele bardziej takie instrumenty przypominają w każdym razie cymbały niż bębny. Zazwyczaj gra się na nich dzierżąc w każdej ręce po dwie pałeczki, co dla większości osób samo w sobie stanowi problem, a gdzie tam gra na takich instrumentach. Oczywistą sprawą jest tu fakt, iż osoby bez podzielności uwagi będą miały wielkie trudności z takim instrumentem.

Współcześnie perkusja staje się coraz popularniejsza. Kiedyś dzieci uczono zwykle gry na skrzypcach lub pianinie, dzisiaj wiele z nich marzy o perkusji. perkusja dla początkujących to zajęcia, jakie prowadzone są nie tylko przez szkoły muzyczne, ale również przez wszelkie ogniska muzyczne. Można tam nauczyć się gry na zwykłym zestawie, lecz również na tradycyjnych instrumentach.

Opłaca się zainteresować swoje pociechy taką ewentualnością!

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-03-06 15:31:49