amzabawki.com

W naszych społeczeństwach, gdzie jak słyszymy, gospodarkę napędza wiedza i karmi informacja, a sukces zależy od edukacji, wiedza przestaje być rękojmią powodzenia, a wykształcenie nie dostarcza gwarantującej sukces wiedzy. Z.Bauman

Parę słów o problemach polskiego szkolnictwa wyższego.

Już od wielu lat ciągnie się zaciekła dysputa dotycząca oświaty w naszym kraju. Problemem, który zaprząta umysły polityków, specjalistów i osób decyzyjnych jest głównie sprawa szkół wyższych i uniwersytetów. Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których odsetek studentów jest tak ogromny. Choć pozornie stan ten może stanowić powód do dumy, w rzeczywistości jest symptomem zaburzeń w całym systemie nauczania.

Powodem, który najczęściej skłania uczniów do rozpoczęcia studiów jest opinia otoczenia i pewien ostracyzm społeczny, który spotyka ludzi bez bez tytułu przed nazwiskiem (dobra strona o pisaniu prac). Szkoły Zawodówki nie cieszą się zbyt dobrą renomą, a ich absolwentów powszechnie uważa się za głupich, leniwych i mniej zdolnych. Następstwem tych niesprawiedliwych stereotypów są przepełnione sale wykładowe uniwersytetów, masy bezrobotnych magistrów i prawdziwe problemy ze znalezieniem dobrego fachowca.

Praca
Napisał: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Olbrzymi popyt na indeksy i dyplomy uniwersyteckie skutkował istnym wysypem prywatnych szkół wyższych. Jak grzyby po deszczu pojawiać zaczęły się nowe jednostki edukacyjne, które otrzymały uprawnienia do kształcenia przyszłych licencjatów i magistrów. W ich ofertach edukacyjnych można było znaleźć najpopularniejsze kierunki studiów, takie jak informatyka, socjologia czy politologia. Warunkiem przyjęcia do tego typu szkół było najczęściej tylko opłacenie czesnego, wobec czego każdy, kto pragnął studiować, nie miał żadnego problemu ze zdobyciem wymarzonej lokaty. Ponadto na rynku pojawiły się także usługi, które miały ułatwić studentom pomyślne ukończenie studiów. Chodzi tu oczywiście o osoby tworzące prace dyplomowe i semestralne na zlecenie. W internecie na każdym kroku znajdziemy ogłoszenia typu: prace licencjackie informatyka, polonistyka i inne kierunki lub prace magisterskie informatyka i pozostałe przedmioty ścisłe, tanio! Widoczną konsekwencją tej sytuacji stała się dewaluacja tytułów naukowych - www.

Kolejnym problemem szkolnictwa wyższego, który wywołuje silne emocje, jest kwestia potencjalnej przydatności uzyskanego wykształcenia w dorosłym życiu. Nikt nie podważa wartości studiów medycznych lub edukację młodzieży, jej efektem powinna być doskonale wykształcona kadra ekspertów, która dobrze odnajdzie się na rynku pracy.

Nie da się ukryć, że polskie szkolnictwo średnie i wyższe potrzebuje gruntownej reformy. Przede wszystkim powinno się zmienić wizerunek szkół zawodowych i przywrócić prestiż szkołom wyższym.

Jeżeli zaciekawiły Cię opisy w naszym tekście, to wejdź w poniższy link oraz czytaj tu (https://chatschool.pl/) następnych informacji.

Dobrym rozwiązaniem byłoby także wprowadzenie do grafików większej ilości zajęć praktycznych w miejsce nieobowiązkowych wykładów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-23 09:41:59