amzabawki.com

W naszych społeczeństwach, gdzie jak słyszymy, gospodarkę napędza wiedza i karmi informacja, a sukces zależy od edukacji, wiedza przestaje być rękojmią powodzenia, a wykształcenie nie dostarcza gwarantującej sukces wiedzy. Z.Bauman

Jak zmieniło się oblicze handlu w naszych miastach przez minione kilkadziesiąt lat.

Idą kilkanaście lat temu ulicami naszych miast przede wszystkim można było zobaczyć przeróżne sklepy odzieżowe, obuwnicze czy spożywcze. Można był w nich kupić w zasadzie wszystko, czego się potrzebowało, więc i cały czas miały one sporą ilość klientów.

odwzorowanie - dziecko
Napisał: Marcin Kargol
Na podstawie: http://www.flickr.com
Lecz sukcesywnie następować zaczęły zmiany, które znacząco wpłynęły na charakter ulic w naszych miastach.

Jeżeli chciałbyś pogłębić swoją znajomość rzeczy, to przeczytaj ciekawy wpis (https://www.maxy.pl/). W nim umieściliśmy dodatkowe i intrygujące treści.

Niezwykle szybko zaczęły wyrastać galerie handlowe, położone i centrach miast, i na peryferiach. Niektóre z tego typu galerii liczą nawet kilkaset sklepów i to w zasadzie ze wszystkich branż, więc w praktyce duża część handlu została przeniesiona do nich. Konsumenci bardzo lubią w nich zakupy, gdyż w pierwszej kolejności mają wszystko w jednym miejscu. Między jednym a drugim sklepem jest zaledwie parę kroków, wszystko w klimatyzowanym obiekcie i z możliwością odpoczynku i posilenia się w jednej z wielu restauracji. Trudno się więc dziwić, że w czasie gdy galerie zapełniać się zaczynały klientami, to placówki w centrach miast coraz częściej świeciły pustkami.

Do grupy banków i firm telekomunikacyjnych zaczęły dołączać inne instytucje finansowe, udzielające pożyczek lub pośredniczące w ich uzyskiwaniu. Często też można spotkać otwarty lombard piaseczno albo kantor tarnów, coraz więcej jest także różnego rodzaju knajp i restauracji, a także mających cały czas sporo klientów sklepów z alkoholem.

Kolejnym powodem zmian na ulicach polskich miast stały się duże podwyżki opłat czynszowych. Przede wszystkim w tym przodowały instytucje finansowe i salony firm telekomunikacyjnych typu orange Tarnów, którym zależało na bardzo reprezentacyjnych miejscach.

Zaczęły one proponować tak wysokie stawki, że normalni właściciele sklepów nie mieli możliwości konkurowania z nimi i musieli zamykać swoje sklepy. Efektem takiego stanu rzeczy stał się niejednokrotnie możliwy do zauważenia obraz więcej niż dziesięciu rozmaitych banków zlokalizowanych na raptem kilkuset metrach ulicy. Taka sytuacja niestety trwa nadal, i wszystko będzie wskazywać na to, że raczej się nie skończy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-10 11:47:50