amzabawki.com

W naszych społeczeństwach, gdzie jak słyszymy, gospodarkę napędza wiedza i karmi informacja, a sukces zależy od edukacji, wiedza przestaje być rękojmią powodzenia, a wykształcenie nie dostarcza gwarantującej sukces wiedzy. Z.Bauman

Współczesna edukacja ma swoje wady. O szkolnictwie wyższym słów kilka.

Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego wkraczającego w dorosłość człowieka. Pięć lat spędzonych na uczelni formuje osobowość lepiej niż cokolwiek innego. Już sama decyzja o kierunku, który chcemy zgłębiać jest pierwszym krokiem ku dorosłości. Studia natomiast nie zasadzają się tylko na zdobywaniu wiadomości|sprowadzają się tylko do zdobywania wiadomości, ale są także idealnym wskaźnikiem silnej woli i odpowiedzialności każdej osoby.

krajobraz - Internet
Napisał: Luebke
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tak wygląda teoria. Niestety praktyka w wielu przypadkach bardzo od niej odbiega. W dzisiejszym świecie wykształcenie wyższe uważane jest za konieczność. Osoby, które postanawiają zakończyć edukację na liceum ogólnokształcącym lub, co gorsza, po prostu zdobyć określony fach w zawodówce, są z automatu traktowani jako ludzie gorsi, mniej zdolni i bardziej leniwi.

Sytuacja ta oraz obawa przed wykluczeniem społecznym skłania młodych do podjęcia studiów wyższych niezależnie od ich predyspozycji. Uniwersytety pełne są studentów skupionych jedynie na uzyskaniu wyśnionego tytułu, a nie na swoim rozwoju, poszerzaniu perspektyw i zdobywaniu informacji. W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie na studia ze strony młodzieży zaczęły pojawiać się prywatne szkoły wyższe, które rekrutują kandydatów tylko na podstawie uregulowania czesnego za naukę.

Najważniejszym skutkiem tego stanu rzeczy jest brak szacunku dla edukacji i dążenie do zaliczania kolejnych szczebli za wszelką cenę. Tutaj ma swoje korzenie powszechna tolerancja dla oszukiwania na testach czy sprawdzianach. Rządzi przeświadczenie, że liczy się jedynie finalny rezultat pisanie prac magisterskich czy inżynierskich. Chcąc odbębnić ten nieprzyjemny obowiązek studenci często popełniają plagiaty bądź zatrudniają kogoś innego, by napisał to za nich. Niektórzy zawodowo trudnią się tworzeniem czyichś magisterek, a Internet pełen jest anonsów: praca licencjacka! Tanio!

Być może za jakiś czas ludzie, którzy zdecydowali się pójść na łatwiznę i zakupić własną pracę dyplomową u kogoś innego, zrozumieją swój błąd i uświadomią sobie, że uzyskany tym sposobem dyplom nie daje im żadnej satysfakcji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-14 10:57:56